Hakkımızda

Everest Yayınları, 1990 yılında kurulan Alfa Basım Yayın’ın bünyesinde 2000 yılında yayın hayatına başladı.

Kurulduğu günden bu yana Türkiye yayıncılık dünyasındaki birçok yeniliğin öncüsü olan Everest, sadece Türkçe üretilen metinlerin yayınevi olmakla kalmamış, dünyanın bütün dillerinde üretilen iyi metinlerin peşine düşmüştür.

Dünyanın okuduğu iyi metinleri, eşzamanlı biçimde Türkçede en iyi biçimde temsil edilmesine büyük gayret göstermiştir.

Her gün bayrağı daima daha yukarıya taşımaya çalışan Everest, birçok sürprizle ve daima iyi kitaplarla okuyucusuyla buluşacak.

İlk günden bu yana söylediğimiz gibi: Kitap satılan her yerde...

Yönetim Kurulu Başkanı
Mehmet Faruk Bayrak

1964 yılında doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Şanlıurfa'da tamamladıktan sonra Meslek Yüksek Okulu'nda İşletme ve İktisat bölümünü okudu. Meslek hayatına 1982 yılında geldiği İstanbul'da, yakını Filiz Kitabevi'nin yanında çekirdekten başladı. 1985'te Bayrak Matbaacılık'ı kurdu, Cağaloğlu'na ilk adımını 1987'de Evrim Basım Yayım'a ortak olarak attı, burada üç yıllık bir beraberlikten sonra çalışma tarzında doğan ayrılıklardan dolayı ayrıldı ve aynı anda Bayrak Matbaacılık'ı tasfiye etti. 1990'da Alfa Basım Yayım Dağıtım'ı, 1992'de Melisa Matbaacılık'ı kurdu ve o tarihten beri aktif olarak yayıncılık, dağıtımcılık ve matbaacılık yapıyor. M. Faruk Bayrak evli ve üç çocuk babası olup bir dönem TBMM'de Şanlıurfa milletvekili olarak görev yapmıştır.

Genel Müdür
Vedat Bayrak

1970 yılında Anadolu'nun çok kültürlü şehirlerinden Şanlıurfa'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini aynı şehirde tamamladı. Başarılı bir eğitim dönemi geçirdi. Yayın dünyasına 1987 yılında, Filiz Kitabevi'yle giriş yaptı. O yıldan itibaren de bu güzel atmosferden, kağıdın büyüsünden kopamadı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu. Geçen süre içerisinde hem çalıştı, hem okudu. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne yüksek lisans kaydını yaptırdı. 1995 yılında 'Sosyolojik Açıdan İletişim' konulu teziyle yüksek lisans programını bitirdi. 1993 yılında genel müdürlüğünü yaptığı Filiz Kitabevi'nden, Alfa'ya geçiş yaptı. Halen Alfa Yayın Grubu'nun genel koordinatörlüğünü yapmakta, yayın hayatına hizmetlerini sürdürmektedir.

Yayın Yönetmeni
Cem İleri

1975 yılında İstanbul’da doğdu. Saint-Benoit Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi’nden mezun oldu. 2000-2004 yılları arasında Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ta çalıştı, Cogito ve Sanat Dünyamız dergilerinin editörlüğü ve sergi koordinatörlüğü görevlerini üstlendi. 2005-2008 yılları arasında İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde editör olarak görev aldı. 2014 yılından bu yana Everest Yayınları’nda yayın yönetmenliği yapmaktadır. Kitapları: Yazının da Yırtılıverdiği Yer (Metis, 2007), Okurun Belleği (Everest, 2016), E Evi (Norgunk, 2018).

Editör
Didem Ünal

1974 yılında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. 1995’ten bu yana yayın alanında çalışıyor. Arada araştırma, reklam sektörü ve STK deneyimi edindi; AB destekli projeler yazdı ve yönetti. Çocuklar için yazdığı Ormanda Alfabe ve Denizde Sayılar adlı kitaplar Uçanbalık Yayınlarından çıktı; Sözcükler, Papirüs, Patika’da öyküleri yayınlandı. Osmanlıcadan ve İngilizceden Türkçeye kitap çevirileri bulunan Didem Ünal, Everest Yayınları’nın Türk ve Dünya Edebiyatı editörlerindendir.

Editör
Zeynep Tür

İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi ve Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünden mezun oldu. 2003’ten itibaren çeşitli yayınevlerinde editör olarak görev aldı. 2016 yılından beri Everest Yayınları’nda çalışıyor.

Editör
Mehmet Said Aydın

1983, Diyarbakır doğumlu. Kızıltepeli. Türk Dili ve Edebiyatı okudu. İlk kitabı Kusurlu Bahçe 2011’de yayınlandı. Kusurlu Bahçe ile 2011’de “Arkadaş Z. Özger İlk Kitap Özel Ödülü”nü aldı; kitap 2017’de Le Jardin Manqué adıyla Fransızcaya tercüme edildi. İkinci şiir kitabı Sokağın Zoru 2014’te yayınlandı. 2018’de Dedemin Definesi isimli anlatısı üç dilli olarak Edebi Şeyler tarafından yayınlandı. Türkçe-Kürtçe tercümeler yaptı. BirGün ve Evrensel Pazar’da “Pervaz” başlığıyla köşe yazıları yazdı, halen gazeteduvar.com’da yazıyor. Editörlük yapıyor.

Editör
Mehmet Barış Albayrak

İstanbul Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Tübingen Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Çeşitli felsefe ve çocuk kitapları çeviriyor, editörlük yapıyor, alternatif eğitimle ilgileniyor ve go oynuyor.

Yayın Koordinatörü
Eyüp Tosun

1987 Mamak doğumlu. Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu. Hâlihazırda arkadaşlarıyla Öykülem’i çıkarmaya devam ediyor. Rampalı Çarşı’da başladığı editörlük işine devam ediyor. Kör Islık (Tefrika Yayınları), ilk kitabı.  

Grafik Tasarımcı
Emir Tali

1985 yılında İstanbul’da doğdu. Lise yıllarından itibaren çeşitli ajans ve yayınevlerinde çalıştı. On dört yıllık yayıncılık tecrübesiyle, halen Everest Yayınları bünyesinde kariyerine devam etmektedir. Çocukluğundan beri atlara düşkün, boş zamanlarında binicilik yapıyor.

Sosyal Medya Uzmanı
Anıl Basılı

1991 yılında İstanbul’da doğdu. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik (2015) mezunu. Bir yanı hep çocuk… Gittiği ülkelerden, antika dükkânlarından eski oyuncakları topluyor. Pin koleksiyonu var. Bir çocuğa en güzel hediyenin kitap olduğunu düşünüyor. Balino ve Melodi isimli iki çocuk kitabı var. İstanbul’da, köpeği Dali ile birlikte yaşıyor.