Everest Yayınları

YAYINCILIĞIN ZİRVESİ...

Ahmet Erhan

Ahmet Erhan

8 Şubat 1958’de Ankara’da dünyaya geldi. Mersinli bir ailenin, dört kızın ardından doğan beşinci çocuğudur. Babanın işleri nedeniyle Ankara’dan göç edilmiş ve bunun üzerine çocukluğuyla ilkgençliği Mersin ve Adana’da geçmiştir. Babasının emekliye ayrılmasıyla yeniden Ankara’ya dönmüşlerdir.
Çeşitli nedenlerle kısa bir süre ara verdiği lise öğrenimini Akşam Lisesi’nde tamamladı. Ardından Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Ankara’nın özel öğretim kurumlarında Türkçe-Edebiyat öğretmenliği yaptı.
Hayatının büyük bir bölümünü Ankara’da geçiren şair, “Ankara-İstanbul Karatreni” kitabında anlaşılabilen nedenlerle, 2001 yılında İstanbul’a yerleşti.
Adana Demirspor Genç Takımı’nda futbol oynadı. O yıllarda geçirdiği ağır sakatlık döneminde şiir yazmaya başladı. 1976’da Militan dergisinde topluca yayımlanan şiirleriyle dikkat çekti. 1980 öncesi ve sonrasında ülke gençliğinin yaşadığı dramı, içeriden bir ses olarak, o dönemlerde oldukça yaygın olan slogancılığa kaçmadan, kendine özgü diliyle yazması şiirini özel kıldı. Lirizm zenginlikleri ve ironiyle harmanladığı şimdiki zamanın duygu resmi olarak tarif edebileceğimiz söyleyişini uzun yıllar sürdürdü.

Ahmet Erhan pek çok çevrede hâlâ ilk kitaplarıyla hatırlanmasına ve bilinmesine rağmen, şiir serüvenini yaşanan zamanla atbaşı götürmüş ve çok genç yaştaki okuyucuları tarafından da ilgiyle takip edilmiştir.
Cahit Külebi, 1982 tarihli bir söyleşisinde kendisi için şaşırtıcı bir olgu tabirini kullanmıştır. 4 Ağustos 2013’te uzun süreden beri tedavi gördüğü rahatsızlığı nedeniyle yaşamını yitirdi.

Yazarı Takip Et